Vizita Înalt Preasfinţitului Teofan în parohie

Viața parohiei Februarie 6, 2012

Astăzi în a V a duminică a Postului celui mare am avut imensă bucurie de a avea în biserica parohiei că rugător pentru noi şi învăţător nouă pe calea mântuirii pe IPS Teofan Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Înalt Preasfinţia Sa a slujit liturghia arhierească împreună cu un sobor de 6 preoţi şi 3 diaconi înaintea a aproape 200 de credincioşi însetaţi de binecuvântarea arhierească pentru întărirea lor pe ultimile trepte ale scării postului.

Niciodată nu am mai văzut biserica aceasta mai frumoasă, mai împlinită, mai înălţată către cer că astăzi, când prezenta părintelui nostru Teofan a adunat atâţia iubitori de Hristos.

Mulţumim părintelui mitropolit pentru că ne-a întregit prin smerită să rugăciune, pentru că ne-a dezlegat de slăbiciunile ce ne macină şi pentru că ne-a ridicat mintea către bogăţia de sensuri a Sf. Evanghelii, lecturata azi.