Scurtă monografie a parohiei

Istorie Februarie 6, 2012

Parohia " Sf. Gheorghe" Stefanesti-Targ ocupa partea de sud-vest a oraşului Ştefăneşti, pe malul drept al pârâului Baseu,cu un areal de 3 km pătraţi, având 311 de familii şi 884 de credincioşi. Biserica parohiei, aşezată în mijlocul oraşului, este zidită din piatră şi cărămidă şi acoperită cu tabla zincată.Nu există nici o inscripţie după care să se poată stabili data şi ctitorul zidirii ei.

Studiile efectuate de prof. Ghe. Pungă - fiu al acestei localitati- afirma că data de construcţie a bisericii anul 1853, ctitor fiind hatmanul Nicu Mavrocordat.Anterior este atestat un edificiu de lemn, pe locul actualei biserici, cea mai veche menţionare datând din 1797, când în Catastih pentru veniturile Stefanestiului se prevăd "100 de lei la catapeteasma Sf. Gheorghe."În negura istoriei mai mult nu putem distinge despre trecutul bisericii şi al parohiei, deşi diacul moscovit Trifon Korobeinicov văzuse în 1593 3 biserici în târgul Ştefăneşti.
   Biserica nu se remarcă la nivel arhitectonic sau pictural şi a cunoscut mai multe etape de intervenţii şi reparaţii:
- trăsnită în 1872 este reparată în 1883;
- este reparată în 1909 prin grija pr. A. Leontinescu;
- în 1945 pr. Ghe. Vieru repara acoperişul;
- în 1956 este reparată prin strădania enoriaşilor;
- în 1996 pr. V. Porof se îngrijeşte de pictură actuală a sfântului locaş şi repară acoperişul bisericii;
- în 2004 este reparat acoperişul turlei şi se realizează gard de piatră la stradă.
   Parohia are casa parohiala din 1976 prin strădania pr. V. Porof, are cimitir propriu în zona numită "Burci" şi din 2008 are în construcţie casa social-pastorala.
   Dintre slujitorii sfântului altar cunoaştem doar de la începutul anilor 1900: pr. A. Leontinescu, pr. Gheorghe Dimitriu, pr. Vasile Sova, pr. Gheorghe Vieru, pr. Gheorghe Vasiliu,pr. Victor Porof, Pr. Gabriel Zamfir.